Netbook Alırken Nelere Dikkat Edilmeli 08 Haziran 2009

netbookÖncelikle son dönemde çok popüler olan Netbook kavramının ne oldugundan bahsetmek gerek sanırım. Netbook’lar aslında normal kullandığımız notebook veya laptop’ların küçültülmüş halidir. Özellikleri diğer abilerine göre biraz düşüktür. Ve tabi ki hal böyle olunca fiyatları da ucuzdur. Son dönemde bu kadar popüler olmasının sebeblerinden biri de budur sanırım. Netbook’ları temel olarak şöyle diğer notebook’lardan ayırabiliriz:

* Genel olarak ekranları 7 inç ile 11 inç arası olur.

* Ultra-taşınabilirdirler, hafiftirler.

* Intel Atom veya benzeri işlemciler bulunur.

* Diğer laptoplara göre ucuzdurlar. Fiyatları da şu an için yurt dısında 300-600 dolar arasında değişmektedir. Ülkemizde biraz daha fazla da olsa bu fiyatların azalacağını umuyorum zamanla.

* Ögrenciler için, her zaman yanında bir bilgisayara ihtiyaç duyanlar için ya da bilgisayar ile yeni tanışan insanlar için uygundurlar.

Peki Bir Netbook Almaya Kalktığımızda Dikkat Etmemiz Gereken Unsurlar Nelerdir?

1. İşletim Sistemi
Eğer Linux’a aşina iseniz ve yalnızca internet ve ofis uygulamaları için kullanacaksanız Linux yüklü ürünler daha ucuzdur tavsiye ederim. Ancak yine de ben Windows bilirim sadece diyorsanız o da sizin tercihiniz.

2. Görüntü ve Ekran Boyutu
Ekran boyutu da bir diğer önemli konudur. Cünkü göz sağlığınız için minumum 8-9 inçlik bir ürün seçiniz.

3. Pil Ömrü
Netbook’u aldığınızda ev de değilde daha çok dışarıda kullanacağınızı aklınızda bulundurun ve pil ömrünün olabiliğince fazla olmasına dikkat edin ve unutmayın bir netbook’un sabit disk türü (SDD veya HDD), işlemcisi, görüntü teknolojisi pil ömrünü belirleyen en önemli faktörlerdendir.

4. Klavye ve Mouse
Netbook klavyesinin normal bir PC’nin klavyesinden ufak olacağı kesin bir gerçektir. Ancak siz yine almayı düşündüğünüz netbook’u bir deneyin almadan önce.

5. Depolama Kapasitesi
Sabit disk konusunda tamamen ihtiyacınıza göre hareket edin. Ancak film veya dosya depolamayacaksanız çok fazla da hafızaya ihtiyacınız yoktur.

6. Optik Sürücü
Notebook’larda optik sürücü bulunmaz. Zaten bu yüzden daha ucuzlar, küçükler, hafifler. Ancak bunun yerine USB ile netbook’a bağlayabileceginiz bir CD/DVD sürücü edinebilirsiniz.

7. Genişleme Kapasitesi
Aldığınız cihaz üzerinde yeterli USB port var mı? Harici monitorlere bağlanabiliyor mu? Bunların dışında E-SATA veya FireWire gibi bağlantılar var mı? Bunları kontrol edin.

8. Ağırlık
Netbook’ların en büyük özelliklerinden birisi ağırlıktır ve 9 inçlik bir netbook ortalama 0,9-1,2 kg’dır. Bu konuda da dikkatli olun.

9. İşlemci
Intel Atom 1.33 Ghz ve 1.60 Ghz modeller bu alanda en popüler işlemciler. Ancak Atom’un 3D uygulamalarda o kadar da başarılı olmadığını unutmayın. Atom işlemciler internette sörf, sunum, ofis yazılımları gibi temel uygulamalar için ideal yapıdadır.

10. Kablosuz Bağlantı
Netbook’ların tamamı kablosuz bağlantıya sahip ancak bağlantının türü bu konuda önem taşıyor. Örneğin; 802.11n bir kablosuz ağınız varsa, bunu destekleyen bir ürün almanız daha mantıklı olur. Eğer cep telefonunuzdan sıklıkla data alışverisi yapıyorsanız bluetooth bağlantılı bir ürün şeçmeniz daha mantıklı olur.

Kaynak:  Zamazing

Etiketler: , , ,