Bios Sesli Hata Mesajları 20 Mayıs 2009

1 – Sürekli Ses – Güç kaynağı arızası
2 – Birçok kısa bip – Anakart arızası
3 – 1 uzun – Bellek tazelenmesinde hata
4 – 1 uzun 1 kısa – Anakart veya BIOS çipi arızası
5 – 1 uzun 2 kısa – Ekran kartı arızası (Genellikle eski kartlardaki DIP switch kaynaklıdır)
6 – 1 uzun 3 kısa – Ekran kartı arızası
7 – 2 uzun 1 kısa – Ekran kartı arızası (RAMDAC kaynaklı (?) )
8 – 2 kısa – Bellek parity (eşlik) hatası9 – 3 kısa – Belleğin ilk 64k’lık bölümünde hata

9 – 3 kısa – Belleğin ilk 64k’lık bölümünde hata
10 -4 kısa – Timer hatası
11 – 5 kısa – İşlemci hatası
12 – 6 kısa – Klavye işlemcisi hatası
13 – 7 kısa – İşlemci hatası
14 – 8 kısa – Ekran kartı belleğinde okuma/yazma hatası
15 – 9 kısa – BIOS ROM hatası
16 – 10 kısa – CMOS okuma/yazma hatası
17 – 11 kısa – Tampon Bellek Hatası

1. hata için, güç kaynağınızın bağlantılarını kontrol edip bir deneme daha yapın. Eğer sorun devam ediyorsa, üç vakte kadar size yeni bir güç kaynağı gelecek demektir.

2, 4, 10, 12, 15 e 16 numaralı hatalar için, tüm kartları işlemciyi ve RAM’leri söküp tekrar takın. Öncelikle mümkün olduğunca az bileşenle bilgisayarı başlatmaya çalışın. 4, 15 ve 16 numaralı hatalarda BIOS çipinin yerine düzgünce oturduğundan emin olmak için üstüne hafifçe bastırın. Değişen bir şey yoksa 4, 15 ve 16 numaralı hatayla karşı karşıyaysanız yeni bir BIOS çipi edinin, yok eğer değilseniz zaten yeni bir anakartınız olacağınız için BIOS çipiniz otomatik olarak değişmiş olacaktır.

3, 8 ve 9 numaralı hatalarla baş etmek için öncelikle RAM’lerinizin yerlerine düzgün oturduklarından ve yuvalarla aralarında herhangi bir yabancı maddenin bulunmadığından emin olun. Eğer birden fazla bellek modülü kullanıyorsanız değişik kombinasyonlar deneyin. Hata hala devam ediyorsa belleklerinizi tek tek deneyerek sorunun hangisi/hangilerinde olduğunu bulabilirsiniz.

5, 6 ve 7 numaralı mesajı alıyorsanız, ekran kartınızın yerine iyice oturduğundan ve monitör bağlantısının düzgünce bir şekilde yapıldığından emin olun. Problem sürüyorsa başka bir ekran kartı ile bilgisayarı başlatmayı deneyin. Sonuç alırsanız sizi tebrik ederiz çok yakın bir zamanda yepyeni bir ekran kartınız olacak. Ekran kartlarıyla ilgili alacağınız sesli hata mesajlarının neredeyse tamamı 6 numara olacaktır. Bu nedenle şimdiden “diii di dit dit” sesine alışmanızda fayda var.

11, 13 ve 17 numaralı hatalar için işlemcinizin düzgün bir şekilde takıldığından emin olun. Mümkünse başka bir işlemciyle denemelerde bulunun, sonuç alamazsanız özellikle 17 numaralı hata için anakartınızdan şüphelenin.